Bioforumul Liceului Teoretic Lupeni
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Bioforumul Liceului Teoretic Lupeni

Un forum destinat profesorilor, elevilor și părinților din Liceul Teoretic Lupeni
 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Evolutia omului

In jos 
+2
Admin
red rose
6 participan?i
AutorMesaj
red rose

red rose


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 32
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 25/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeMier 27 Feb 2008, 23:39

Care este parerea voastra despre evolutia omului? Credeti ca Dumnezeu L`a creat pe om sau acesta a evoluat din....maimute dupa cum afirma unii oameni de stiinta?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 62
Varsta : 48
Data de inscriere : 18/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 28 Feb 2008, 00:52

Cred că ar trebui să intervin și eu un pic în discuție...Nu vreau să apăr nici una din idei, dar este bășcălioasă afirmația că omul "se trage din maimuță". Este incorectă și puțin tendențioasă...nimeni nu a afirmat că omul provine din maimuțe (fiind socotite maimuțe gorilele, cimpanzeii și urangutanii), ci că omul este de origine animală, adică nu există în corpul uman nici o celulă care să nu fie întâlnită și la alte animale. Pe de altă parte, expresia "Dumnezeu l-a creat pe om" cred că ar trebui înțeleasă în context divin, ceea ce sugerează că omul este o creație divină "după chipul și asemănarea Sa". Sunt curios ce păreri vor fi înregistrate la acest topic.
Sus In jos
https://bioforum.forumgratuit.ro
DarkTiger

DarkTiger


Numarul mesajelor : 97
Varsta : 30
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 21/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 28 Feb 2008, 13:44

Admin a scris:
Cred că ar trebui să intervin și eu un pic în discuție...Nu vreau să apăr nici una din idei, dar este bășcălioasă afirmația că omul "se trage din maimuță". Este incorectă și puțin tendențioasă...nimeni nu a afirmat că omul provine din maimuțe (fiind socotite maimuțe gorilele, cimpanzeii și urangutanii), ci că omul este de origine animală, adică nu există în corpul uman nici o celulă care să nu fie întâlnită și la alte animale. Pe de altă parte, expresia "Dumnezeu l-a creat pe om" cred că ar trebui înțeleasă în context divin, ceea ce sugerează că omul este o creație divină "după chipul și asemănarea Sa". Sunt curios ce păreri vor fi înregistrate la acest topic.

Asa e!
Sus In jos
http://www.naruto.manga-anime.ro
red rose

red rose


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 32
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 25/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 28 Feb 2008, 14:10

scuzati`mi exprimarea Neutral
Sus In jos
Ozy

Ozy


Numarul mesajelor : 101
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 20/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 28 Feb 2008, 15:01

DarkTiger a scris:
Admin a scris:
Cred că ar trebui să intervin și eu un pic în discuție...Nu vreau să apăr nici una din idei, dar este bășcălioasă afirmația că omul "se trage din maimuță". Este incorectă și puțin tendențioasă...nimeni nu a afirmat că omul provine din maimuțe (fiind socotite maimuțe gorilele, cimpanzeii și urangutanii), ci că omul este de origine animală, adică nu există în corpul uman nici o celulă care să nu fie întâlnită și la alte animale. Pe de altă parte, expresia "Dumnezeu l-a creat pe om" cred că ar trebui înțeleasă în context divin, ceea ce sugerează că omul este o creație divină "după chipul și asemănarea Sa". Sunt curios ce păreri vor fi înregistrate la acest topic.

Asa e!
dap dap dap asa e Smile
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 62
Varsta : 48
Data de inscriere : 18/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 28 Feb 2008, 20:34

Astept si opiniile voastre..
Sus In jos
https://bioforum.forumgratuit.ro
Ozy

Ozy


Numarul mesajelor : 101
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 20/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 28 Feb 2008, 22:59

opinia mea omu sa format din microorganisme Very Happy
Sus In jos
DarkTiger

DarkTiger


Numarul mesajelor : 97
Varsta : 30
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 21/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeVin 29 Feb 2008, 18:30

Sunt atat de multe intrebari,unele cu raspunsuri,unele fara raspunsuri,incat nici nu mai stiu ce sa cred.
Sus In jos
http://www.naruto.manga-anime.ro
Ozy

Ozy


Numarul mesajelor : 101
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 20/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeVin 29 Feb 2008, 21:16

adevarat P.S. teai facut acum si intelept Very Happy
Sus In jos
DarkTiger

DarkTiger


Numarul mesajelor : 97
Varsta : 30
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 21/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeVin 29 Feb 2008, 21:58

Smile)
Sus In jos
http://www.naruto.manga-anime.ro
red rose

red rose


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 32
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 25/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 06 Mar 2008, 20:58

Cam putine pareri...speram ca discutia sa dureze mai mult.... Rolling Eyes
Sus In jos
Ozy

Ozy


Numarul mesajelor : 101
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 20/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 06 Mar 2008, 21:52

e cine stia cat o sa dureze lol!
DarkTiger a scris:
Sunt atat de multe intrebari,unele cu raspunsuri,unele fara raspunsuri,incat nici nu mai stiu ce sa cred.

totusi exista un raspuns la asta da inca nu sa aflat tot adevarul numa niste parti mici Rolling Eyes Suspect
Sus In jos
Ender

Ender


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 34
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 05/03/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeVin 07 Mar 2008, 09:51

red rose a scris:
Cam putine pareri...speram ca discutia sa dureze mai mult.... Rolling Eyes
sunt cam putini useri, din pacate..

In fine, revenind la subiect... intrebarea nu ar trebui sa fie de unde venim, ci unde ne ducem... desi daca raspundem corect la prima, cu siguranta vom afla raspunsul la a doua. Cu toate ca teoria evolutionista se bucura de foarte multe dovezi palpabile, din cand in cand omul mai da dovada si de acel lucru misterios numit constiinta, care nu consider ca a aparut din neant. Cu siguranta ca exista o forma superioara de existenta, un Creator, care ne-a oferit darul vietii dar, din pacate, fiind prea preocupati cu viata cotidiana, ne-am abatut de la drumul initial si am uitat ce este aceea fericire.
Sus In jos
http://www.mintrubbing.org
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 62
Varsta : 48
Data de inscriere : 18/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeLun 10 Mar 2008, 20:36

Oare? De ce crezi ca oamenii nu sunt fericiti?
Sus In jos
https://bioforum.forumgratuit.ro
Ender

Ender


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 34
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 05/03/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 13 Mar 2008, 08:12

Noi doar avem impresia ca am fi fericiti... foarte putini oameni sunt cu adevarat fericiti... foarte putini stiu sa caute fericirea
Sus In jos
http://www.mintrubbing.org
DarkTiger

DarkTiger


Numarul mesajelor : 97
Varsta : 30
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 21/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 13 Mar 2008, 15:34

Ender a scris:
Noi doar avem impresia ca am fi fericiti... foarte putini oameni sunt cu adevarat fericiti... foarte putini stiu sa caute fericirea

Asa e!
Sus In jos
http://www.naruto.manga-anime.ro
red rose

red rose


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 32
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 25/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeJoi 13 Mar 2008, 22:19

Ender a scris:
Noi doar avem impresia ca am fi fericiti... foarte putini oameni sunt cu adevarat fericiti... foarte putini stiu sa caute fericirea


Unii oameni sunt de parere ca " Dumnezeu ne-a creat ca sa aiba cu cine sa imparta frumusetea din lume..ca sa fim fericiti...si sa se bucure cu noi de fericirea noastra...dar in timp, am pierdut fericirea absoluta prin rautatea noastra...si acum traim si invatam tot ce putem din viata asta frumoasa si urata..ca sa putem recunoaste iar fericirea aia si sa o meritam...sa o putem trai. " nu stiu cum vezi tu fericirea....adevarata dar eu zic ca e bine sa te bucuri de orice lucru bun oricat de mic e.....sa te bucuri ca poti vedea, auzi s.a.m.d pt ca sunt oameni vor sa vada sau sa auda sau sa mearga chiar si nu pot si asta pot spune ca e un lucru f mare. Pe scurt...traieste fircare clipa Very Happy Razz
Sus In jos
DarkTiger

DarkTiger


Numarul mesajelor : 97
Varsta : 30
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 21/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeSam 15 Mar 2008, 23:20

red rose a scris:
Ender a scris:
Noi doar avem impresia ca am fi fericiti... foarte putini oameni sunt cu adevarat fericiti... foarte putini stiu sa caute fericirea


Unii oameni sunt de parere ca " Dumnezeu ne-a creat ca sa aiba cu cine sa imparta frumusetea din lume..ca sa fim fericiti...si sa se bucure cu noi de fericirea noastra...dar in timp, am pierdut fericirea absoluta prin rautatea noastra...si acum traim si invatam tot ce putem din viata asta frumoasa si urata..ca sa putem recunoaste iar fericirea aia si sa o meritam...sa o putem trai. " nu stiu cum vezi tu fericirea....adevarata dar eu zic ca e bine sa te bucuri de orice lucru bun oricat de mic e.....sa te bucuri ca poti vedea, auzi s.a.m.d pt ca sunt oameni vor sa vada sau sa auda sau sa mearga chiar si nu pot si asta pot spune ca e un lucru f mare. Pe scurt...traieste fircare clipa Very Happy Razz

Foarte bine spus.Bravo! cheers
Sus In jos
http://www.naruto.manga-anime.ro
red rose

red rose


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 32
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 25/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeDum 16 Mar 2008, 14:58

Smile))) Laughing ms Smile
Sus In jos
Ozy

Ozy


Numarul mesajelor : 101
Localizare : Lupeni
Data de inscriere : 20/02/2008

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeDum 16 Mar 2008, 21:29

bn spus putin spus f bine sau cel mai bn spus :DD
Sus In jos
TusT




Numarul mesajelor : 13
Varsta : 28
Localizare : Lupeni/Hunedoara
Data de inscriere : 26/01/2009

Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitimeLun 26 Ian 2009, 18:58

ador faptul ca voi va abateti de la subiectul care este ! Si Sunt de acord cu Ender Si cu Admin
Sus In jos
http://www.hacking32.noua.org
Continut sponsorizat





Evolutia omului Empty
MesajSubiect: Re: Evolutia omului   Evolutia omului Icon_minitime

Sus In jos
 
Evolutia omului
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bioforumul Liceului Teoretic Lupeni :: Teme generale despre științele naturii :: Discuții despre Biologie-
Mergi direct la: